خانه / پیشرفت / توسعه فردی / چهار روش برای بیشتر شدن کارایی مغز چیست؟

چهار روش برای بیشتر شدن کارایی مغز چیست؟

مغز، سلطان بدن است و برای داشتن یک سلطان لایق، مراقبت های ویژه ای لازم است. بعضی اوقات حس می کنیم که حافظه ی ما خوب کار نمی کند و یا در حفظ و یادگیری مطالب دچار مشکلاتی شده ایم. در همین راستا دانشمندان تحقیقات فراوانی روی کارایی مغز انسان در شرایط گوناگون انجام داده اند و همواره در پی به دست آوردن روش های مفیدی بوده اند تا بازدهی مغز را بالاتر ببرند. اما با این همه تلاش و کوشش، هنوز مسائل و ابهامات بسیاری درباره ی فعالیت های مغزی افراد مختلف وجود دارد. تحقیقات نشان می هد که انسان ها دارای کارایی های مغزی گوناگونی هستند و این کارایی های مغزی گوناگونی هستند و این کارایی ها دلایلی مانند وراثت، تغذیه، تربیت مغز و …دارد. نتیجه ی چندین سال تلاش و کوشش دانشمندان، راه هایی است که ما می توانیم برای داشتن یک مغز آماده و مفید به کارگیریم.

داروهای هوشمند

همه ی انسان ها وقتی به سن چهل سالگی می رسند، تغییراتی را در توانایی های روانی خود به خوبی درک می کنند. این آغاز فرآیند تدریجی ست که بسته به شدت میزان آن، حتی می تواند به جنون ختم شود. در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا می توان به وسیله ی دارو، این حالت خاص را بهبود دهیم یا به طور کلی از بین ببریم یا حتی در مرحله ای پیشرفته تر از بروز آن جلوگیری کنیم؟ درحال حاضر در بازار داروهایی وجود دارد که به نوعی این کار را انجام می دهند، به این داروها، داروهای (افزایش هوشیاری) می گویند و محققان روی داروهای جدیدی درهمین زمینه هم کار می کنند. یکی از معروف ترین این داروها MODAFINIL است که به خوبی حالت نارکولپسی را برطرف می کند. می دانید نارکولپسی چیست؟

قرص نارکولوپسی

نارکوپلسی در انسان باعث خواب ناگهانی می شود و فعلا MODAFINIL بهترین گزینه برای درمان آن است. این دارو می تواند شخص را متناوبا 90 ساعت بیدار نگه دارد و برخلاف آمفتامین ها و حتی قهوه، عوارض بسیار کمی دارد. تحقیقات نشان می دهند، فقط تعداد کمی از کسانی که این دارو رو مصرف می کنند از نارکولپسی رنج می برند و اکثر آنها کسانی هستند که نمی خواهند بخوابند. این وضعیت در مورد داروهای زیاد دیگری هم صادق است، یعنی مردم به خاطر مشکل یا بیماری خاصی آنها را مصرف نمی کنند، بلکه از آنها استفاده می کنند تا از اثرات آنها در زندگی روزانه بهره مند شوند. نمونه ی دیگر این داروها RITALIN است؛ دارویی که مردم در بسیاری موارد صرفا برای افزایش قوه ی تمرکز خودشان از آن استفاده می کنند، اما این استفاده بی رویه هم می تواند برای انسان خطر ساز باشد. دکتر”دانیلی پیوملی” یکی از محقان (دانشگاه کالیفرنیا) در این مورد می گوید: (ما باید مراقب چیزهایی که می خواهیم، باشیم) او که روی افزایش قدرت و نحوه ی عملکرد حافظه ی انسان کار می کند و در عین حال بر استفاده از این  داروها در موارد خاص تاکید می کند و می گوید(بلاخره باید به یاد آوردن چیزهایی را که نمی خواهیم، پایان دهیم) استفاده از داروها برای بهبود عملکرد مغز انسان، آینده روشنی دارد و دانشمندان امیدوارند روزی بتوانند عملکرد مغزی انسان های سالخورده  را مانند جوانان، بدون اشتباه کنند.

تغذیه مناسب

مغز انسان، یکی از حریص ترین ارگان های بدن محسوب می شود که احتیاجات رژیمی ویژه ای دارد. به همین خاطر (هر چیزی که شما می خورید بر نحوه ی فکر کردن تان، شنیدن تان، رفتارتان و غیره تاثیر می گذارد) چندان هم عجیب نیست. از این رو محققان تحقیقات گسترده ای در زمینه ی تغذیه انجام داده اند؛ یکی از جالب ترین تحقیقات در زمینه خوردن صبحانه است. با هر بار صبحانه خوردن میزان زیادی گلوکز که غذای اصلی مغز است، به بدن وارد می شود و طی مطالعات بسیار زیاد انجام شده مشخص شده است افرادی که صبحانه نمی خورند، کارایی کمتری در مدرسه یا محل کار دارند. یکی از جالب ترین تحقیقات در زمینه خوردن صبحانه که در سال 2003 انجام شد، اثبات نمود کودکانی که در صبحانه خود از نوشیدنی های شیرین و گرم استفاده می کنند، در انجام تست های حافظه و توجه همسطح افراد هفتاد ساله عمل می کنند! در تحقیق دیگری که توسط “باربارا استووارت” از دانشگاه (آستر انگلیس) انچام شد، برنقش بسیار موثر لوبیا تاکید شده است. این ماده سرشار از پروتئین به همراه نان در برنامه غذایی روزانه کودکان باعث می شود تا آنها سخت ترین تست های مرتبط با آگاهی فکری را به راحتی انجام دهند. دانشمندان بر استفاده فراوان از تخم مرغ و سالاد در رژیم غذایی تاکید می کنند. در تخم مرغ میزان فراوانی کولین وجود دارد که از این ماده در بدن برای تولید انتقال دهنده های عصبی استیل کولین استفاده می شود. محققان در دانشگاه بوستون با کاهش میزان استیل کولین در مغز متوجه شدند که کمبود این ماده باعث می شود شخص حافظه خود را در زمینه به یاد آوردن الفبا و حروف کلمات از دست بدهد. کمبود این ماده در مغز می تواند باعث آلزایمر شود و تحقیقات نشان می دهد افزایش این ماده در مغز می تواند روند فراموشی مربوط به پیری را کندتر کند.

دانشمندان حتی تاثیر دسرها بر فعالیت مغز را هم مورد بررسی قرار داده اند. آنها بهترین دسر پس از صرف ناهار را ماست می دانند؛ چون به راحتی استرس های بعد از ظهر را بر طرف می کند و دلیل آن این است که ماست دارای تیروزین های آمینو اسید است. از این ماده در مغز برای ساخت انتقال دهنده های عصبی و نورآدرنالین استفاده می شود، که این دو ماده تاثیر زیادی در برطرف شدن استرس دارند. محققان توصیه می کنند که در عصر هم مقدار کمی غذا خورده شود تا گلوکز مورد نیاز مغز آماده شود، البته تاکید آنها بر یک وعده بسیار سبک و مقوی است. شصت درصد ساختار مغز چربی است، به همین خاطر این قسمت از بدن باید همیشه چرب نگه داشته شود. بهترین گزینه برای این منظور اسید چرب “امگا3” است. ای ماده در ماهی یافت می شود. مصرف همیشگی آن تاثیر بسیار مثبتی در کارایی مغز دارد. در پایان روز هم دانشمندان توصیه می کنن میوه های تازه مانند توت فرنگی و تمشک مصرف شود. میوه ها به خصوص توت فرنگی و تمشک در تقویت حافظه کوتاه مدت تاثیر زیادی دارد.

 

موسیقی

در حدود یک دهه پیش “فرانسیس روشر” که یک روانشناس در “دانشگاه ویسکانسین” ایالات متحده است طی یک تحقیق علمی اعلام کرد گوش دادن به سمفونی های موتزارت، استدلالات ریاضی انسان را پیشرفت می دهد.  همچنین تیم وی اثبات کردند که تاثیر سمفونی های موتزارت با دیکر موسیقی ها تفاوت دارد. این کشف تاثیر موسیقی بر فعالیت های مغز را دقیقا اثبات کرد و از آن روز به بعد موسیقی درمانی و استفاده ازموسیقی در خیلی از درمان ها رواج یافت اما یاد توجه کرد که موتزارت روی هر شخصی تاثیر گذار نیست. همین که شخص هنگام گوش دادن به موسیقی احساس می کند موسیقی بر عملکرد مغز وی تاثیر می گذارد، باعث می شود یک احساس آرامش به شنونده دست دهد. محققان با مقایسه کودکان 6 ساله که آموزش های موسیقی می بینند با دیگر کودکان، متوجه شدند ضریب هوشی این کودکان دو تا سه امتیاز بیشتر از کودکان دیگر است.

خواب

وقتی که شما خواب هستید، مغز شما حافظه های جدیدی را تمرین کرده و حتی بعضی از مسائل را حل می کند. فرض کنید شما می خواهید یک بازی جدید رایانه ای را یاد بگیرید. در این صورت بهتر است به جای این که چند ساعت پای کامپیوتر بنشینید، دو ساعت بازی کنید و سپس بخوابید. هنگامی که شما خواب هستید مغز شما همان مدارهایی که برای یادگیری بازی استفاده کرده است را دوباره فعال می کند. دوباره صدای آنها را می شنود و سپس حافظه های جدید را در حافظه ی بلند مدت ذخیره می کند و هنگامی که بیدار شوید، یک بازیگر بهتر شده اید! چنین روشی در دیگر کارها مانند یادگیری پیانو، رانندگی خودر و… هم می تواند کارگر باشد.  “دیمیتری مندلیف” که پس از خواب روزانه یکباره به طرح جدید تناوبی رسیدف نمونه بارز این مساله است. چون او شدیدا درگیر حل مساله بوده، هنگام خواب مغز او به فعالیت هایش در این زمینه ادامه داده و به حل مساله رسیده است.

محققان اعلام کرده اند افزایش آنتی اکسیدان در مغز باعث افزایش قدرت یادگیری بویژه در سنین بالا می شود، به گونه ای که آنها در “دانشگاه کالیفرنیا” موفق شدند به یک سگ پیر چیزهای جدیدی آموزش دهند.

منبع: ذهن هوشیار، روح بیدار

 

نویسنده ی مهمان

درباره ی مهتاب مناهجی

کارشناس ارشد شیمی فیزیک، مترجم، تولید کننده محتوا، تایپیست، عاشق علم و فناوری و برندینگ، سینما، ورزش، مطالعه.

مطلب پیشنهادی

Focus on an activity

100 نکته در زمینه رشد مهارت های فردی:5- تمرکز روی یک فعالیت

هر بار تمرکز روی یک فعالیت را انجام دهید پس از اینکه پروژۀ کاری خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *