خانه / علم و فناوری / اخبار / اخبار فیلم و سریال / معرفی و نقد فیلم wonder (شگفتی)

معرفی و نقد فیلم wonder (شگفتی)

فیلم شگفتی، با نام اصلی Wonder از دسته فیلم‌های «حال خوب کن» یا همان Feel Good است که سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. “شگفتی” بر اساس رمانی با همین نام نوشته آر. جی. پالاچیو ساخته‌شده و کارگردانی آن را استفن چبوسکی بر عهده داشت، فیلم های قبلی این کارگردان  به نام های Beauty And The Beast The Perks of Being a Wallflower  است، که بسیار موفق بودند.

داستان فیلم

داستان فیلم درباره پسر کوچکی به نام آگوست “آگی” پولمن است که از نقص چهره مادر زادی رنج می‌برد و در تلاش برای تطابق خود با محیط اطراف، مخصوصاً هم سن و سالان خود است. مادر آگی (جولیا رابرتز) و پدرش (اون ویلسون) هم برایش سنگ تمام می‌گذارند و زندگی خود را وقف آگی کرده‌اند. فیلم از آن جایی شروع می‌شود که آگی تصمیم می‌گیرد به مدرسه عادی برود و دیگر نمی‌خواهد مادرش معلم سرخانه او باشد. داستان فیلم حول یک سال تحصیلی آگی و فراز و نشیب‌های آن در قالب چند نریشن از شخصیت‌های متفاوت می‌گذرد و ما را با رنج و شادی تمام شخصیت‌های اطراف آگی آشنا می‌کند. فیلم تا کنون توانسته امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ را در سایت Rotten Tomatoes به دست آورد و با بودجه ۲۰ میلیون دلاری خود، به فروش ۲۵۲ میلیون دلاری دست‌یافته است.

نقد و بررسی فیلم

بازیگری که تنها یازده سال دارد و در این فیلم گریم سنگینی روی او انجام شد. قبل تر jscob بازیگری خود را در فیلم Room به اثبات بینندگان و منتقدان رسانده است، اما در این فیلم یک شگفتی آفرید.
“شگفتی” در ژانر درام به یکی از دغدغه های بزرگ این کودکان می پردازد ( کودکانی در مادرزادی با نقص عضو به دنیا آمده اند ). شگفتی از دیدگاه همان کودکان حرف میزند و زندگی می کند به طوری که بیننده درمی یابد که شاید این کودکان در ظاهر با افراد معمولی تفاوتی داشته باشند اما در باطن و طرز فکر هیچ تفاوتی ندارند و حتی امکان دارد هوش آنها بالاتر هم باشد.

در فیلم ما با افراد و طرز افکار مختلفی روبرو می شویم. از مهربان گرفته تا فخر فروش  که در دنیای اطراف ما به شدت دیده می شود .

شگفتی به ما تلنگری می زند که هیچ چیزی بالاتر از مهربانی و محبت نیست و همین مهربانی و محبت است که انسانیت را به وجود می آورد. انسان های فخر فروش شاید بتوانند دوره ای خوب زندگی کنند و دیگران را عذاب دهند اما آخر خودشان زمین می خورند.

در طول فیلم ما از زاویه های دید مختلف به هر کدام از شخصیت ها نگاه می کنیم، آگی ، خواهر آگی و… در واقع این نوع نگرش فیلم می خواهد بگوید که تا وقتی از تمامی شرایط فردی با خبر نبوده ایم و تمامی راه هایی را که او رفته ما نرفته ایم، او را قضاوت نکنیم.
و در پایان، شگفتی یکی از تاثیرگذار ترین آثار ۲۰۱۷ است که نه تنها جامعه کوچکی را [مدرسه] به ما نشان می دهد بلکه می گوید که هر جامعه ای به همین شکل است.

فیلم شگفتی

دیالوگ های ماندگار در فیلم شگفتی

دیالوگ 1) آگی: مامانم همیشه می گفت اگه از جایی که هستی خوشت نمیاد، تصور کن اونجایی هستی که دوست داری.

دیالوگ ۲) سامر: وقتی باید بین درست بودن و مهربون بودن یکی و انتخاب کنید، مهربون بودن و انتخاب کنید.

دیالوگ ۳) آگی: شاید اگه ما می فهمیدیم که دیگران چه فکری می کنند، می فهمیدیم که هیچ کس معمولینیست و همگی ما در زندگیمون لایق حداقل یک بار ایستاده تشویق شدنیم.

نویسنده ی مهمان

درباره ی مهتاب مناهجی

کارشناس ارشد شیمی فیزیک، مترجم، تولید کننده محتوا، تایپیست، عاشق علم و فناوری و برندینگ، سینما، ورزش، مطالعه.

مطلب پیشنهادی

نقد فیلم زوتوپیا

«زوتوپیا» پیکساری‌ترین انیمیشنِ غیرپیکساری سال‌های اخیر سینماست. استودیوی پیکسار متفاوت‌ترین و پیچیده‌ترین انیمیشن‌های پرخرجِ جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *