بهره گیری از نانو تراشه در آزمایشگاه برای تشخیص باکتری در عرض چند دقیقه

محققان دانشگاه مک گیل کانادا موفق به ساخت نانو تراشه ای به اندازه یک دهم ضخامت یک تار موی انسان شدند که مانند تله ای باکتری را به دام می اندازد و در عرض چند دقیقه قادر به تشخیص نوع آن باکتری می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، این “آزمایشگاه روی تراشه” یا “آز-تراشه” با استفاده از یک میکروسکوپ فلوروسنت قادر به تشخیص حضور باکتری در عرض چند دقیقه است.

“آزمایشگاه روی تراشه” (LOC) یک اصطلاح عمومی برای توصیف دستگاه هایی کوچک با یک یا چند عملگر آزمایشگاهی بر روی یک تراشه در ابعاد چند میلی متر یا سانتی متر مربع می باشد.

آزمایش های اولیه با بهره گیری از این نانو تراشه بر روی باکتری های مقاوم به دارو از جمله E. coli و S. aureus موفقیت آمیز گزارش شده است. این روش برای تشخیص بیماری های ناشی از باکتری بسیار حائز اهمیت است.

محققان امیدوارند با استفاده از این نانو تراشه بتوان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد تا درمان با موفقیت بیشتری صورت گیرد. در حال حاضر عفونت های باکتریایی مانند پنومونی، مننژیت و سالمونلا علایم مشابهی دارند و معمولا تشخیص با ابزارهای کنونی از سرعت بالایی برخوردار نیست؛ از طرفی باکتری به سرعت تجزیه می شود. روش فعلی تشخیص باکتری ها با بهره گیری از فلوسایتومتری انجام می شود که به نسبت وقت گیرتر و نیازمند بهره گیری از دستگاه های گران قیمت و نیروی کار حرفه ای می باشد.

لازم به ذکر است دکتر سارا مهشید استادیار دانشگاه مک گیل کانادا از محققان پروژه ساخت این تراشه بوده است.

نتایج این مطالعه در نشریه Small by Wiley Online Library منتشر شده است.

منبع: اسوشیتدپرس

بیشتر بخوانیم:

تبدیل گروه خونی A و B به O ممکن می‌شود

نویسنده ی مهمان

درباره ی یاسمین ستاکی

Multidisciplinary researcher in Genetics and Medical Sciences, English tutor and translator, Director of Public Relations in Labkhand Advertising Agency

مطلب پیشنهادی

نداشتن دوست می تواند به اندازه سیگار کشیدن مرگبار باشد

همه‌ی ما می‌دانیم سیگار کشیدن چه‌قدر بد است، ولی پژوهشگران دانشگاه هاروارد دریافته‌اند بین سطح پروتئین‌های لخته‌کننده‌ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *