حمل و نقل پایدار ، برق و بیوتکنولوژی، زمینه های نوین سرمایه گذاری دولت آلبرتا

دولت آلبرتا و مؤسسه‌ی کاهش انتشارات آلبرتا (ERA) در زمینه‌ی بیوتکنولوژی، برق و حمل و نقل پایدار سرمایه‌گذاری کردند تا پروژه‌های جدید فناوری پاک برای کاهش هزینه‌های انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای توسعه یابد. بیش از ۷۰ میلیون دلار در این چالش سرمایه‌گذاری شده‌ است و باعث اشتغال‌زایی، کاهش هزینه‌های انرژی، بهبود وضعیت محیط‌ زیست و شکل‌گیری اقتصاد متنوع‌تر می‌شود.

حمل و نقل پایدار به این معناست که الگویی را دنبال کنیم که بر اثر گسترش جمعیت و شهر و توسعه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و… (که طبیعتاً از عوامل ترافیک‌زا هستند) شهر ما همچنان بدون بروز مشکل ترافیک، به نحو مطلوبی پاسخگوی جابه‌جایی‌های مسافر و بار باشد و باگسترش این فعالیت‌ها، سیستم حمل‌ونقل به مشکل برخورد نکند و پایدار باشد.

یافتن فناوری نوینی که اقتصاد آلبرتا را قوی‌تر کند و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد، یک چالش است که مزایای کارکردن در بخش‌های مختلف را تقویت می‌کند تا راه‌ حل رسیدن به فناوری پاک به‌ دست آید.

هر سه زمینه‌ی تمرکز این چالش – بیوتکنولوژی، برق و حمل و نقل پایدار – تا ۴۰ درصد از انتشار سالیانه‌ی گازهای گلخانه‌ای در آلبرتا می‌کاهد و از تمامی توسعه‌دهندگان فناوری اعم از صنعت، انجمن‌های صنعتی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و غیره استقبال می‌کند.

یکی از زمینه‌های تمرکز این چالش، حمل و نقل پایدار است. در این چالش، ERA به‌دنبال روش‌های جدیدی برای تولید سوخت‌های هوایی بهتر است که ردپای کربن کم‌تری دارند. شرکت هواپیمایی کانادا نیز از راه‌حل‌های جدید برای بهبود اثرات محیط‌ زیستی و ERA برای توسعه‌ی حمل و نقل پایدار استقبال می‌کند.

بیوتکنولوژی صنعتی آلبرتا بستر توسعه‌ی مناسبی برای فناوری‌های جدید است که انتشارات گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد و فرصت‌های اقتصادی مناسبی را در زمینه‌ی سوخت‌زیستی، مواد شیمیایی اساسی، حلال‌های صنعتی، پلاستیک‌ها‌ی زیستی و غیره ایجاد می‌کند.

پیشنهادهایی که در این زمینه مطرح است، می‌توانند یک صنعت خاص یا صنایع گوناگون را مدنظر قراردهند اما باید در آلبرتا طراحی شوند. این طرح ها باید توجیه‌ داشته باشند و قابلیت اجرایی نیز داشته باشند. ERA با دولت، صنعت و نوآوران همکاری می‌کند تا سرعت دست‌ یافتن به تکنولوژی مدنظر افزایش یابد.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۸، طرح‌های خود را در زمینه های بیوتکنولوژی، برق و حمل و نقل پایدار به سایت مؤسسه‌ی ERA بفرستند تا مورد داوری قرار گیرد.

 

نویسنده ی مهمان

درباره ی یاسمین ستاکی

Multidisciplinary researcher in Genetics and Medical Sciences, English tutor and translator, Director of Public Relations in Labkhand Advertising Agency

مطلب پیشنهادی

بیوتکنولوژی در ایران

بیوتکنولوژی (زیست فناوری) و موقعیت آن در ایران

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری (به انگلیسی: Biotechnology ) نخستین بار در سال ۱۹۱۹ از سوی کارل ارکیKarl Ereky …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *