خانه / اخبار لبخند / گزارشات / نمایشگاه تلکام 2018 و مروری بر تاریخچه پر پیچ خم آن!

نمایشگاه تلکام 2018 و مروری بر تاریخچه پر پیچ خم آن!

نوزدهمین دوره نمایشگاه تلکام 2018 از تاریخ 11 تا 14 مهرماه 1397 با حضور شرکت های برجسته در حوزه ی ارتباطات و سرویس های مخابراتی در محل دائمی نمايشگاههای بين المللی تهران برگزار خواهد گرديد.

نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و فناوری اطلاع‌رسانی (تلکام)همه‌ساله در تهران و در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران زیر نظر شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و با حمایت وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات برگزار می‌شود.
براساس آمارها در حال حاضر این رویداد معتبرترین عنوان تقویم نمایشگاهی کشور در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که همه‌ساله با حضور شرکت‌های ایرانی و خارجی فعال در این حوزه‌ها برگزار می‌شود. این رویداد همچنین یکی از پربازدیدترین نمایشگاه‌های تخصصی کشور است، که همه‌ساله طیف وسیعی از مخاطبان علاقه‌مند به فناوری را به محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران می‌کشاند. در این گزارش نگاهی گذرا می‌اندازیم به تاریخچه برگزاری تله‌کام و روندی که در سال‌های اخیر طی کرده است.

با ما همراه باشید تا با  تاریخچه ی نمایشگاه تلکام  بیشتر آشنا شویم.

سال‌های گمنامی تلکام
از دوره‌های نخست این نمایشگاه اطلاعات زیادی در دسترس نیست. نخستین تجربه برگزاری نمایشگاهی با محوریت فناوری در ایران (البته با عناوینی غیراز تله‌کام یا الکامپ) به ۲۵ سال پیش، یعنی سال ۱۳۶۹ بازمی‌گردد. در آن سال‌ها نمایشگاه رایانه هر دو سال یک بار برگزار می‌شد و تمام بخش‌های مرتبط با فناوری را در خود جای می‌داد. سال ۱۳۶۹ که نخستین نمایشگاه رایانه برگزار شد، حال‌وهوای خاص خود را داشت. در آن سال به دلیل محدودیت سالن و فضا و از طرفی تقاضای زیادی که برای حضور در نمایشگاه رایانه وجود داشت، خیلی از شرکت‌ها خود اقدام به ساخت سالن کردند و برخی از شرکت‌ها نیز سالن‌های بادی برای خود درست کرده بودند. از سال‌های نخست برگزاری نمایشگاه تله‌کام امروزی و رایانه سابق اعداد و اطلاعات زیادی در دست نیست و آخرین اعداد و آمار موجود به سال ۷۷ بازمی‌گردد که به هر حال غنیمت است! سال ۷۷ نمایشگاه رایانه ۱۷هزار و ۹۰۰ مترمربع فضا داشته و ۳۹۰ شرکت در آن حضور داشتند. نکته جالب آنکه در آن سال (۷۷) تعداد شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه رایانه ۷۰ شرکت بود که اتفاقا شامل مخابراتی‌ها هم می‌شد. ۲ سال بعد و در سال ۷۹ نمایشگاه در وسعتی معادل ۲۰ هزار و ۹۲۵ مترمربع و با حضور ۳۹۲ شرکت‌کننده که ۳۸ شرکت را خارجی‌ها تشکیل می‌دادند، برگزار شد. یک سال بعد، یعنی سال ۸۰ حاضران در نمایشگاه ۴۰۰ شرکت بودند که ۸۰ شرکت خارجی در آن حضور داشتند. نخستین رویداد رایانه در ایران، نمایشگاه بین‌المللی «کامپیوتر، برق، الکترونیک و ارتباطات» نام داشت که در سال‌های بعد برق و ارتباطات از عنوان این نمایشگاه حذف شدند. بعدها و در سال ۷۷ نمایشگاه برق به‌صورت مستقل و با عنوان نمایشگاه تخصصی برق برگزار شد و به مرور زمان مخابرات نیز با عنوان تله‌کام به یک نمایشگاه مستقل تبدیل شد. نمایشگاه رایانه تا سال ۷۹ به‌طور مستقیم از سوی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شده و از سال ۸۰ به بعد نخست به‌صورت بخشی و بعد به شکل کامل به بخش خصوصی واگذار شد. هم‌اکنون این نمایشگاه با نظارت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی به شرکت نمایشگاهی پالارسامانه واگذار شده و مدت‌هاست که تله‌کام زیرنظر این شرکت فعالیت می‌کند.

 

دوره اول تا پنجم تلکام
با توجه به نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر، به منظور معرفی توان توسعه و ظرفیت کشور در زمینه این صنعت، برگزاری سالانه نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و فناوری اطلاع‌رسانی- ایران تله‌کام، به‌صورت تخصصی و بین‌المللی از سال ۱۳۷۹ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از سوی شرکت پالار سامانه، با همکاری شرکت سهامی نمایشگاه‌های ج. ا. ایران و سازمان توسعه تجارت با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آغاز شد و ادامه پیدا کرد. این رویداد در ۵ سال نخست چندان حرفی برای گفتن نداشت چراکه موضوع رشد فناوری آنگونه که باید و شاید مطرح نشده بود. بنابراین اطلاعات چندانی نیز از دوره‌های نخست آن در دست نیست. تنها رویداد معتبر در این چند سال ورود سرویس اینترنتی «دی‌اس‌ال» به کشور از سوی شرکت آلکاتل بود که در نمایشگاه نیز معرفی شد.

 

دوره  ششم تلکام و جولان نوکیا
شهریور سال ۸۴ تله‌کام ششم کلید خورد. رویدادی که بیشتر مبتنی بر نمایش فناوری‌های ارتباطی بود. در این دوره شرکت نوکیا یکی از پایه‌های اساسی برای جذابیت‌بخشی به تله‌کام بود. برخی از مهم‌ترین گوشی‌های مطرح مربوط به ۱۰ سال قبل در خلال همین رویداد به مخاطبان معرفی شدند و مورد توجه قرار گرفتند. حضور همه‌جانبه نوکیا در نمایشگاه تله‌کام بیانگر رشد روزافزون تقاضا برای محصولات و امکانات ارتباطی در ایران بود.

دوره هفتم تلکام
۴ تا ۷ آبان ۱۳۸۵ شاهد برگزاری دوره هفتم تله‌کام البته در کنار الکامپ بودیم. این نمایشگاه با هدف ارائه آخرین دستاوردهای مخابراتی و ارتباطی کشور و تبادل اطلاعات میان متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد. تله‌کام حالا دیگر فرصت مناسبی برای مدیران و تحلیلگران کشور بود تا به بررسی مشکلات و چالش‌های حوزه مخابرات بپردازند.
در این سال شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه تولیدات خود را در زمینه‌هایی از جمله لوازم و قطعات، شبکه‌های مخابراتی مراکز تلفن دیجیتال، سیستم‌های انتقال تلکس، رادیو، پی‌سی‌ام تلفن‌های همگانی، تلفن‌های همراه، همراه اعتباری و ارتباطات ماهواره‌ای به نمایش گذاشتند.

 

دوره هشتم تلکام  و روزهای فرمانروایی پیامک!
هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و فناوری اطلاع‌رسانی در سال ۸۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران کلید خورد. در این نمایشگاه علاوه بر عرضه محصولات وصنایع مخابراتی وارتباطی، مشتریان قادر بودند نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت‌کنندگان اقدام کنند.
همچنین انواع آنتن‌ها و کابل‌های مخابراتی، تجهیزات ارتباطات ماهواره‌ای، تجهیزات سنجش و اندازه‌گیری، تجهیزات، ضمائم، سیستم‌ها و فناوری تلفن‌های همراه، فناوری اس‌ام‌اس، راه‌حل‌ها و فناوری در زمینه مخابرات و ارتباطات سوئیچینگ، سیستم و فناوری پیجینگ و انواع سیستم‌ها و تجهیزات وایرلس در هشتمین نمایشگاه تله‌کام به نمایش گذاشته شد.
در این دوره همچنین شرکت‌هایی در زمینه سیستم‌های دریافت و ارسال ماهواره‌ای، سیستم‌های گویای ارتباطی شامل پست صوتی و تصویری، سیستم‌های ارتباطات تلفنی و تجهیزات و برنامه‌های مرتبط، شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی، تجهیزات شبکه و امنیت شبکه نیز حضور داشتند.

 

دوره نهم تلکام  و رشد ۸۳ درصدی نسبت به دوره نخست
در سال ۱۳۸۷ نهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی (ایران تله‌کام ۲۰۰۸) برپا شد. مقایسه نهمین نمایشگاه تله‌کام با نخستین دوره این نمایشگاه نشان می‌داد که میزان حضور شرکت‌های داخلی از ۷۲ شرکت به ۱۳۲ شرکت، شرکت‌کنندگان خارجی از ۲۱ شرکت به ۴۰ شرکت و مجموع کشورهای خارجی شرکت‌کننده از ۱۱ کشور به ۱۷ کشور افزایش یافته و ۱۴هزار مترمربع نیز به فضای زیرپوشش نمایشگاه اختصاص یافته است. بر همین اساس، میزان رشد نهمین نمایشگاه تله‌کام نسبت دور نخست آن ۸۳ درصد بوده است.

 

دوره دهم تلکام  وقتی ارتباط جان گرفت
در سال ۸۸ دهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات به مدت ۴ روز کلید خورد. در این دوره ۱۵۴ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۴۶ شرکت خارجی یا نمایندگی‌های آنان از ۱۰ کشور جهان آخرین دستاوردهای خود را در زمینه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات در معرض دید کارشناسان و علاقه‌مندان قرار دادند. رقابت در تله‌کام دهم بین ۲ اپراتور تازه خصوصی شده یعنی همراه اول و اپراتور دوم قابل توجه بود به طوری که همراه اول و ایرانسل با سرویس‌های جدیدی در نمایشگاه حضور یافتند و سعی کردند توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند و البته به شهادت حاضران، گستردگی فعالیت‌های مجموعه شرکت ارتباطات سیار چه از نظر مساحت و چه از نظر سرویس‌های جدید ارائه شده بیش از رقیبش مورد توجه مخاطبان قرار گرفته بود. امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، ترکیه، چین، سوئد، فرانسه، فنلاند و هند از شرکت‌کنندگان خارجی این نمایشگاه بودند.

 

برگزاری دوره تلکام یازدهم در ۸ سالن
یازدهمین نمایشگاه با عنوان تجاری ایران تله‌کام ۲۰۱۰ در سال ۸۹ افتتاح شد. این رویداد در سالن‌های شماره ۶ ـ ۷، ۱۰-۱۱، ۱۲-۱۳، ۱۴-۱۵ و همچنین فضای باز نمایشگاه بین‌المللی تهران کلید خورد. به گفته برگزارکنندگان ارتقای دانش فناوری و تبادل اطلاعات روز در موضوعات صنایع مخابراتی، معرفی آخرین دستاوردها و توانمندی‌ها و پیشرفت‌های کشورمان در زمینه مخابرات و اطلاع‌رسانی، ارتقای سطح مبادلات تجاری کشور در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و آشنایی شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور و جهان در حوزه ارتباطات ازجمله اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است. گفتنی است که تا این دوره زمان برگزاری تله‌کام و الکامپ در سایت تهران به صورت همزمان بود.

 

دوره دوازدهم تلکام  به همراه یک شعار
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی ایران با شعار «همراهی امروز، خدماتی از جنس فردا» از ۲۴ تا ۲۷ آبان سال ۹۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد که بیش از ۱۷۰ شرکت ایرانی و ۳۷ شرکت خارجی در آن حضور داشتند.

 

دوره سیزدهم و چهاردهم تلکام
در سیزدهمین دوره این نمایشگاه در سال ۹۱، تعداد ۱۹۰ شرکت ایرانی و ۴۸ شرکت خارجی حضور داشتند. ۱۰ کشور نیز به صورت مستقل این رویداد را همراهی کردند. در چهاردهمین دوره تله‌کام نیز ۲۰۱ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۶۰ شرکت خارجی یا نمایندگی‌های آنان از ۱۲ کشور جهان آخرین دستاوردهای خود را در زمینه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات در معرض دید کارشناسان و علاقه‌مندان قرار دادند. شرکت‌های خارجی شرکت‌کننده یا نمایندگی‌های آنان از کشورهای امارات متحده عربی، انگلیس، آلمان، تایوان، چین، ژاپن، فرانسه، کانادا، کره‌جنوبی، لهستان، هلند و هند در نمایشگاه حضور داشتند. نمایشگاه ایران تله‌کام ۲۰۱۳ از تاریخ ۴ تا ۷ مهر ۹۲ دایر بود.

 

بالاخره دوره پانزدهم تلکام
پانزدهمین دوره  تلکام از ۱۴ تا ۱۷ مهر ۱۳۹۳ باز هم در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه ۲۸۰ شرکت داخلی و خارجی از ایران و ۱۵ کشور دنیا، آخرین دستاوردهای خود را در زمینه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات ازجمله انواع نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مخابراتی، آنتن و کابل‌های مخابراتی و تجهیزات ارتباطات ماهواره‌ای به نمایش گذاشته بودند که از این تعداد حدود ۴۵ تا ۶۰ غرفه، سهم شرکت‌های خارجی و بیش از ۱۱۵ غرفه هم سهم شرکت‌های داخلی بود. با روی کار آمدن دولت یازدهم، سیاست حمایت از بخش خصوصی در فعالیت‌های تولیدی، رنگ و بوی جدی به خود گرفت تا جایی که پس از یک سال و اندی که از عمر دولت می‌گذشت، حضور جدی شرکت‌های خصوصی فعال در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و دستاوردهای ارائه شده از سوی آنان در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تله‌کام، شاهد خوبی بر این مدعا بود.

دوره شانزدهم تلکام ، نمایش دستاوردها و بارقه ی امید
شانزدهمین دوره این رویداد از ۴ تا ۷ مهر سال 94 با حضور ۲۱۲ شرکت داخلی و ۸۰ شرکت خارجی در فضایی به وسعت ۳۰ هزار متر برگزار شود. در این نمایشگاه اپراتور ها به تبلیغات و معرفی خدمات نسل های 3 و 4 تلفن همراه روی آوردند و معرفی آنتن های BTS داخلی یکی از دیگر دستاورد های این نمایشگاه بود ، در این نمایشگاه با امید به خنثی کردن تبعات تحریم ها بارقه ای از امید در دل کارشناسان این حوزه روشن می کند.

دوره هفدهم تلکام، پسا برجام

این دوره تلکام با حضور 220 شرکت داخلی و 92 شرکت خارجی از 22 کشور جهان از تاریخ 4 تا 7 مهرماه 95 برگزار شد در این نمایشگاه رویکرد های پسا برجامی منجر به حضور بیشتر و پر رنگ تر شرکت های خارجی شد ، شرکت ها از دستاورد های خود در صنعت نو ظهور (IOT) بهره برداری کردند و برخی شرکت های خارجی از راهکارهایی برای هوشمند سازی کسب و کارها ، تقویت زیر ساخت های شبکه ای و نرم افزار های مربوط به انرژی های تجدید پذیر ارائه دادند  امید فراوانی برای همکاری بین شرکت های ایرانی و خارجی در این نمایشگاه شکل گرفته بود و نگرانی ها از بابت مصرف گرایی ایران در صورت استفاده از محصولات خارجی هم رنگ زیادی به خود گرفته بود  .

دوره هجدهم تلکام

این دوره تلکام با حضور بیش از 300 شرکت داخلی و خارجی با حضور 15 کشور   از تاریخ 24 تا27 مهرماه نود و شش برگزار شد در طول این نمایشگاه هر روز پنل های اختصاصی در موضوعات مختلف با حضور متخصصان هر حوزه صورت گرفت این نمایشگاه با حضور وزیر ارتباطات آقای جهرمی افتتاح شد و ایشان از توسعه پورت های فیبر نوری و توسعه بازار ICT با اصلاح نظام قیمت   سخن به عمل آوردند این نمایشگاه با حضور پررنگ  شرکت های بزرگی چون ایرانسل و همراه اول بود.

در سال های گذشته به دلیل شباهت دو نمایشگاه الکامپ و تلکامپ و سردرگمی بعضی از شرکت ها قرار بر این بود که این دو نمایشگاه ادغام شوند ، که این امر صورت نگرفت و دو نمایشگاه به صورت جداگانه  برگزار شدند .

منبع :  با ویرایش  شرکت مخابرات استان تهران

 

نویسنده ی مهمان

درباره ی محمد قاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *