خانه / اخبار لبخند / 13 اکتبر روز جهانی پرنده مهاجر

13 اکتبر روز جهانی پرنده مهاجر

روز جهانی پرنده مهاجر (WMBD) یک برنامه سالانه افزایش آگاهی است که به اهمیت حفظ پرندگان مهاجر و زیستگاه آنها تمرکز دارد. روز جهانی پرندگان مهاجر برنامه ای جهانی است و ابزاری موثر برای کمک به افزایش آگاهی جهانی از خطراتی که پرندگان مهاجر را تهدید می­کند، اهمیت زیست محیطی آنها و نیاز به همکاری بین المللی برای حفظ آنها است.

هر ساله مردم سراسر دنیا رویدادهای عمومی مانند جشنواره های پرندگان، برنامه های آموزشی، نمایشگاه ها و گشت و گذار های دیدن پرندگان برای جشن روز جهانی پرنده مهاجر سازماندهی و اجرا می کنند.

این فعالیت ها را می توان در هر زمان از سال انجام داد زیرا زمان اوج مهاجرت در کشورها یا مناطق مختلف متفاوت است ، اما روزهای اصلی این جشن بین المللی در شنبه دوم ماه می و ماه اکتبر است.

پرندگان مهاجر شگفت انگیز

مهاجرت پرندگان شاهکار طبیعت است. پرندگان مهاجر صدها و هزار کیلومتر پرواز می کنند تا بهترین شرایط زیست محیطی و زیستگاه را برای تغذیه، پرورش و زندگی خود پیدا کنند. هنگامی که شرایط در محل زندگی ناخوشایند می شود، زمان پرواز به مناطقی است که شرایط بهتری دارند.

الگوهای مختلف مهاجرت وجود دارد. اکثر پرندگان مهاجر از مناطق شمالی به مناطق زمستانی جنوبی مهاجرت می­کنند. با این حال، بعضی از پرندگان در مناطق جنوبی آفریقا پرورش می یابند و به مناطق زمستانی شمالی پرواز می­کنند. یا در راستای افق مهاجرت می­کنند تا از آب و هوای ساحلی ملایم در زمستان لذت ببرند. پرندگان دیگر در ماه های زمستان در مناطق پایین زمین زندگی می کنند و تابستان به ارتفاعات کوه ها می روند.

پرندگان مهاجر دارای فیزیولوژی عالی برای پروازهای سریع و طولانی مدت هستند. اغلب سفر آنها یک خسته کننده است. پرنده مهاجر تلیله حنایی دارای یکی از طولانی ترین مسیرهای مهاجرت است و دو بار در سال 16000 کیلومتر سفر می کند. این پرنده ی مهاجر در سیبری و طی زمستان در سواحل غرب آفریقا زندگی می کند و برخی از آنها حتی به نوک آفریقای جنوبی می روند.

واقعا شگفت انگیز است که چگونه پرندگان مهاجر با دقت حرکت می کنند. این که چطور پرندگان مهاجر مسیرشان را پیدا می­کنند هنوز دقیقا روشن نیست. تحقیقات نشان داده است که آنها می توانند از طریق خورشید در طول روز، توسط ستارگان در شب و میدان مغناطیسی زمین در هر زمان جهت گیری کنند. برخی از گونه های پرندگان مهاجر حتی می توانند نور قطبی را شناسایی کنند و از آن برای پیدا کردن مسیر مهاجرت استفاده کنند.

چرا پرندگان مهاجر نیاز به حفاظت دارند؟

مهاجرت پرندگان یک سفر خطرناک است و شامل طیف گسترده ای از تهدیدات است که اغلب از طریق فعالیت های انسانی ایجاد می شود. همانطور که مردم و عادت هایشان در کشورهای مختلف متفاوت است، تهدیداتی که پرنده مهاجر به آن مواجه است نیز، متفاوت است. از آنجا که پرندگان مهاجر در در محدوده ی وسیعی پرواز می کنند، از دست رفتن مقصد های زمستانی می تواند تاثیر قابل توجهی بر شانس زنده ماندن پرنده ها داشته باشد.

پرواز فاصله های طولانی شامل عبور از مرزهای بین کشورهای با سیاست های محیط زیستی، قوانین و اقدامات حفاظتی متفاوت است. واضح است که همکاری های بین المللی بین دولت ها، سازمان های غیردولتی و سایر ذینفعان در طول کل مسیر یک گونه مورد نیاز است تا دانش و هماهنگی تلاش های حفاظت به اشتراک گذاشته شود. چارچوب قانونی و ابزار هماهنگی لازم برای چنین همکاری از طریق موافقت نامه های زیست محیطی چند جانبه مانند CMS و AEWA ارائه می شود.

روز جهانی پرنده مهاجر فرصتی جهانی و ابزاری موثر برای کمک به افزایش آگاهی جهانی از تهدیدات پرنده های مهاجر، اهمیت زیست محیطی و نیاز به همکاری های بین المللی برای حفاظت از آنها است.

 

اگر خواستید در جریان برنامه های روز جهانی پرنده ی مهاجر قرار بگیرید به وبسایت زیر مراجعه کنید:
WordMigratoryBirdDay

 

نویسنده ی مهمان

درباره ی محمد فتحی

مطلب پیشنهادی

نمایشگاه الکامپ

همه چیز درباره نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه الکامپ بیش از ربع قرن تجربه را به بیست و چهارمین رویداد خود می‌آورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *