خانه / دسته‌بندی نشده / فرانچایز ، کسب و کار کم ریسک

فرانچایز ، کسب و کار کم ریسک

این روزه ها وقتی تهران راه می رویم  مغازه هایی متحدالشکل می بینم که همه ی آنها محصولاتی ثابت را ارائه می دهند مثلا آیس پک ، نوتلا بار ، کافه ویونا ، پرپروک و…

و نکته ی جالب این مغازه ها هم این هست که دکوری شبیه به هم نیز دارند کسب و کارهایی با ریسک پایین اما پرسود !!!!!!

فرانچایز چیست ؟

به نوعی از کسب و کار می گویند که در آن یک کسب و کار محصولات شرکتی دیگر  را با به دست گرفتن اختیار  به فروش برساند  و در مقابل آن نیز مبلغی دریافت کند.

رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالد یکی از معروف‌ترین نمونه‌های فرنچایز هستند که تا سال2016 نزدیک به 37000رستوران از رستوران های مک دونالد در جهان دارا بود

تعریف مدل فرانچایز

یک رابطه مدت دار و بلندمدت که فرانچایز بهره مندی از لیسانس و برند خود را به فرنچایز گیرنده می دهد و در زمینه سازمان دهی، آموزش، تامین مواد، بازاریابی و مدیریت به فرنچایز گیرنده کمک میکند و در ازای آن مبلغی از درآمد فرانچایز دهنده دراختیارمی گیرد. فرانچایر  همکاری در کسب و کار است که برای عرضه یک محصول یا خدمت به کار می رود.

قدرت دسته جمعی

وقتی تعداد زیادی کسب و کار کوچک تحت یک فرانچاز عمل می کنند از مزایای کار جمعی بهره مند می شوند. قدرت بالاتر در خرید و چانه زنی از موضع بالا (به علت تعداد بالای مصرف کنندگان) می تواند به آنها کمک کند. به علت درآمدهایی که در اختیار فررانچایزداده می شود، می توان در مقیاس وسیع تری تبلیغات کردو با قدرت بیشتری در زمینه برندسازی عمل کرد. در مدل فرانچایزشرکت های تحت حمایت دیگر نیازی به وقت گذاشتن و هزینه کردن برای برندسازی و تبلیغات ندارند و تمام مراحل تبلیغات توسط شرکت فرانچاز دهنده به صورت متمرکز انجام می شود.

 

مزایای فرانچایزچیست؟

مشتریانی که از یک فرانچاز به خرید محصولات و یا خدمات می‌کنند، معمولا به این رفتار خرید خود ادامه می‌دهند. مشتریان ریسک عوض کردن استفاده از سرویس یک فرانچایزدهنده‌ی آشنا را در مقابل استفاده کردن از سرویس یک کسب و کار کمتر شناخته شده قبول نمی‌کنند؛ مخصوصا اگر سرویس ارایه شده هزینه‌ی قابل توجهی را از مشتری بطلبد.

در اصطلاح Switching Cost تعویض برای یک مشتری از یک فرانچایزبه یک کسب و کار کمتر شناخته شده بسیار بالاست. فرانچایز سطح یکسانی از کیفیت را برای مشتریان فراهم کرده و معمولا مشتریان را با نوسانات کیفیتی سورپرایز نمی‌کنند، آن‌ها همیشه محصولات یا خدمات خود را با یک قیمت، در یک مدل تجاری به مشتریان ارایه داده و امکاناتی نظیر استفاده از مزایای سابقه خرید را در تمام شعب برای مشتریان فراهم می‌آورند.

امنیت

برای صاحبین کسب و کار، کاهش ریسک و بالا بردن سطح امنیت سرمایه را به ارمغان می‌آورد. اینکه صاحب کسب و کار حاضر می‌شود که بخشی از استقلال کاری خود را واگذار کرده و یک مدل موفق از پیش آزمایش شده را بپذیرد جرات بالایی را می طلبد.

سیستم اثبات شده

در یک کسب و کار بر پایه فرانچایز، چیزی که اهمیت دارد و ارزش شبکه را مشخص می‌کند، سیستم کسب و کار است. نام تجاری، پشتیبانی‌های اولیه و ثانویه از طرف واگذارکننده و یکپارچگی و هماهنگی میان تمام شعب و یا فرانچایزگیرندگان از پایه‌های ارزش شبکه‌ی فرانچایز انجام می دهد.

واگذاری فرانچایز به چه ‌صورت انجام می شود؟

اجازه دهید ابتدا با یک مثال شروع کنیم، فرض کنید شما مبلغ 100 میلیون تومان پول راکد در اختیار داشته و امکان اجاره‌ی مغازه در یکی از نقاط مناسب شهر خود را دارا باشید. شما پس از بررسی گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، قید راه‌اندازی کسب و کار خود را زده و می‌خواهید فرنچایز شرکت A را تهیه کنید.

شرکت A به شما می‌گوید که با پرداخت مبلغ 100 میلیون تومان، کلیه‌ی فعالیت‌های مورد نیاز راه‌اندازی شعبه را در یک ماه از جمله:

  • طراحی و پیاده‌سازی دکور متناسب با شعبه‌های دیگر
  • خریداری و نصب تجهیزات مورد نیاز کسب و کار (مانند تجهیزات آشپزخانه برای یک رستوران)
  • نصب و راه‌اندازی سیستم‌های فناوری اطلاعات مورد نیاز (مانند سرور، دوربین و…)
  • نصب و راه‌اندازی سیستم‌های حسابداری و اداری مورد نیاز
  • نصب تابلوی سر در با برند شرکت A
  • دستورالعمل‌های کامل و دقیق چگونه تهیه و یا فروش محصول

را همزمان با اینکه شما در این یک ماه آموزش‌های مورد نیاز کسب و کار را در محل شرکت A می‌بینید انجام داده و در انتها شما به عنوان صاحب کسب و کار وارد شعبه خود شوید.

البته شرکت A پس از راه‌اندازی شعبه‌ی شما اقدام به بازرسی‌های دوره‌ای کرده تا از کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان مطمئن باشد و در ازای آن بنا به توافقات اولیه، درصد کمی از فروش را به صورت ماهانه از شما دریافت می‌کند (تحت عنوان Royalty Fee).

بسته به میزان قدرت برند، شما از روز اول مشتریانی دارید که شما را به خوبی می‌شناسند و کیفیت ارایه شده توسط شما را تایید می‌کنند.

نویسنده ی مهمان

درباره ی محمد قاضی

مطلب پیشنهادی

نقد انیمیشن Early Man – انسان‌های اولیه

انیمیشن‌های استاپ‌موشن، همیشه پیش از آن که شروع به ارائه‌ی داستان‌گویی خود به مخاطبان کنند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *